CoreTEX İLE KUMAŞ MERTEKARE GRAMAJI NASIL HESAPLANIR?

METREKARE GRAMAJ (Gr/m2) NEDİR?

Gr/m2; 1 m2 kumaşın ağırlığıdır. Yani kumaşın alan kütlesine tayinidir. m2 ağırlığı olarak da adlandırabiliriz. Metrekare gramajın önemi günlük hayatımızda kumaşın kalınlığı yada yoğunluğu olarak düşünülebilir. Günlük hayatımızda kullandığımız örme kumaştan yapılan t-shirt, sweatshirt gibi konfeksiyon ürünlerinin metrekare gramajı mevsimsel olarak çeşitlendirdiğimiz kumaşları adlandırmaya benzetilebilir. Yani açıkça söylemek gerekirse metrekare gramajı yüksek bir kumaştan üretilmiş konfeksiyon ürünü daha çok kış mevsimlerinde kullandığımız ürünlerde kullanılmak üzere üretilmiştir. Tam tersine metrekare gramajı düşük bir kumaştan üretilmiş konfeksiyon ürünü ise daha çok yaz mevsimlerinde kullandığımız ürünlerde kullanılmak üzere üretilmiştir.

METREKARE GRAMAJ (Gr/m2) HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Küçük numunelerle metrekare gramaj ölçümü yapabileceğimiz “Numune Kesici Şablon” aletiyle gr/m2 hesaplaması yapabiliriz. Bu şablon kumaşı 100 cm2 dairesel bir alan şeklinde keserek kumaşın numunesini elde etmemizi sağlar. Kumaştan numune alınırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri, kenara yakın kısımlardan numune alınmamalıdır. Bunun dışında kırışıklık bulunan, kat izi bulunan yerlerden numune alınmamalıdır. Numune kesici şablonu kullanarak kumaştan 100 cm2’lik bir kumaş numunesi alınır. Kumaş numunemizi aldıktan sonra hassas teraziyi kullanarak numunenin gram ağırlığı elde edilir. Bulduğumuz değer bize 100cm2’deki birim ağırlığı verecektir. Bu nedenle elde ettiğimiz değeri 100 ile çarparak gr/m2 cinsinden bulmuş oluruz.

METREKARE GRAMAJ (Gr/m2) ağırlığının hesabı

1 m 2 = 10.000 cm 2 ‘dir.

Numune kesici şablonu kullanarak kumaştan alınan 100 cm’lik kumaş numunesinin ağırlığı 3 gr ise; 1 m2‘deki ağırlığını bulmak için aşağıdaki denklemi uygularız.

X = 10.000 x 3
100 Sonuç = 300 gr/m2

CoreTEX’te örme kumaştan yapılan modellerin kumaş planlama aşamasında kumaşın gr/m2 bilgisine ihtiyaç vardır. Bu bilgi kumaş planlama tablosunda pastal ve mini pastal bilgileri girişi yapılırken model birim kumaş kullanım miktarı hesaplamasının yapılmasını sağlar. Ürünün kumaş planlamasında yapılan gr/m2 bilgisini, gr/mbilgisiyle siparişi verilen kumaşın ve depo kabul kısmında ölçülen gr/m2‘nin karşılaştırması CoreTEX üzerinden yapılabilmektedir. CoreTEX Konfeksiyon Üretim ve Yönetim Yazılımı metrekare gramaj konusunda bizlere bu faydaları sağlamaktadır.

İSTANBUL: Adnan Kahveci Bulvarı Kocasinan İş Merkezi A Blok No:202 Kat:7 Şirinevler / İstanbul

Tel: +90 212 652 93 93

info@guru.com.tr

EDİRNE: Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi 22030 Merkez / Edirne

Tel: +90 284 214 41 44