RASA TEKSTİL

Üretim Planlama Müdürü Bülent DEMİRDAĞ ve Müşteri Temsilcisi Şevket ALTUNTAŞ ile Rasa Tekstil’in 2016 yılında başlayan CoreTEX yolculuğunu değerlendirdik.

Firmanız hakkında genel bilgi alabilir miyiz?
Bülent DEMİRDAĞ – Üretim Planlama Müdürü

Rasa Tekstil 1993 yılında, sektörde uzun yıllar deneyim kazanmış bir aile tarafından kurulmuştur. Türk tekstilinde başarısını kanıtlamış, profesyonel yöneticileri  ve uzman personelleriyle kurumsallaşmasını tamamlamış bir şirkettir.

Üretim ve faaliyetleri ihracata dönük %100 Pamuk merserize Polo&Golf  Thirt’ler ve yine %100 pamuktan T-Shirt’ler üretmektedir.

Ürünlerini Almanya başta olmak üzere, Fransa, İtalya ve diğer Avrupa ülkelerine ihraç etmektedir. İşbirliği yaptığı dünya markalarıyla birlikte üretim hacmi ve ihracat yaptığı ülke sayısı da giderek artmaktadır.

Müşteri memnuniyeti kurum felsefesinin temelini oluşturmaktadır. Pazardaki rekabette kuruma üstünlük sağlayan prensipler; iyi kalite, uygun fiyat, zamanında sevkiyat ve kaliteli hizmettir.

Firmanızın yazılım alma ihtiyacı nasıl oluşmuştur?
Bülent DEMİRDAĞ – Üretim Planlama Müdürü

Yazılım alma ihtiyacımızı iki grupta toplayabiliriz.

1) Fonksiyonel olarak

Anında doğru ve hızlı bilginin toplanması
Toplanan bilginin paylaşımı
Yöneticinin kritik kararlar alabilmesi
Zaman ve kaynak tasarrufu
Yatırımların ve sermayenin denetlenmesi
Pazar payının artırılması
Rekabet avantajı
Daha güçlü firma ve ürün imajı
Sistem entegrasyonunun sağlanması

2) Operasyonel olarak

Sipariş ve stokların Üretim Yönetim Sistemine göre çalışması
Stok maliyetlerinde düşüş
Ürün izlenebilirliği
Doğru zamanda, doğru miktarda malzeme ihtiyaç tespiti ve temini
Tedarikçileri planlama
Doğru ve hızlı fiyat teklifi verme
Finansal kaynakların yerel para birimi ve dövizli değerlendirilmesi
Müşteri risk analizleri
Performans değerlendirme

Yukarıda belirtmiş olduğumuz iki grupta yer alan fonksiyonel ve operasyonel anlamda eksik ve ihtiyaçlarımızdan, daha sistemli bir yapı kurarak üretimlerimize devam edebilmek için yazılım alma ihtiyacımız doğmuştur.

Guru ve CoreTEX ile nasıl tanıştınız?
Bülent DEMİRDAĞ – Üretim Planlama Müdürü

Guru ve CoreTEX ile 2012 yılında tanıştık. O vakitler mevcut kullandığımız fakat isteklerimizi tamamlayamayan bir yazılım programı vardı. Beklentilerimizi karşılayamadığı için yeni bir program, yeni bir macera arayışına başladık. Yeni bir yazılım arayışına girdik. Bu arayışımızda, önceki deneyimlerin ışığında geriye olumsuz dönüşlere izin vermeyecek, yeni bir sürecin sorunsuz ilerlemesine olanaklar sağlayacak nitelikte olmasına dikkat ederek araştırmalarımızı sürdürdük.
İnternet üzerinden tekstil yazılımları olarak arattığımızda karşımıza çıkan yazılımları inceledik, vermiş olduğu hizmetlerden kendimize yakın hissettiklerimizle demo talebinde bulunarak yüz yüze bir  görüşme sağladık. Guru ile görüşmemizde çok boyutlu iletişim ve bilgilenme süreci sonucunda partner olmaya karar verdik.

Yazılım seçerken kriterleriniz nelerdi? Nasıl bir süreç yaşadınız?
Bülent DEMİRDAĞ – Üretim Planlama Müdürü

Daha önce kısa bir dönem kullanıp verim alamadığımız üretim programından istediğimiz fonksiyonel ve operasyonel anlamda verimleri karşılayamadık. Yeni bir talep olduğunda karşı taraf bir ışık çözüm veremedi. Beklentimiz fonksiyonel ve operasyonel anlamda isteklerimizi kapsayan ERP yazılımıydı. Bilginin doğru ve hızlı bir şekilde, uygun kanallar aracılıyla, tüm çalışanların bu bilgilere vakit kaybı yaşamadan ulaşabilir olması birinci önceliklerimizden birisiydi. Bu arayışımız süresi içinde birden fazla yazılım firması ile görüşmeler, sunumlar yaptık. Her şeyin çizibilitesini önce konuştuk.

Proje bazlımı çalışıyor? Yoksa sektöre yönelik mi? Bu noktada ince eleyip sık dokuduk. Çünkü sektöre yönelik yazılan çok program var. Fakat sektöre yönelik olunca oda kendi içerisinde ayrışıyor. Sektörel alanda uzmanlaşan firma var uzmanlaşamayan firma var. Örnek verecek olursam örmesini, ipliğini içinde barındıran firma var, kumaşçısını konfeksiyonu içinde bulundurmayan firmalar var. Aramış olduğumuz yazılımlar içerisinde bunlara destek verecek yazılımlara baktık.
Bizler CoreTEX’i seçtik Guru’nun proje bazlı çalışması ve istenilen taleplerin yerine getirilmesi noktasında proje desteğini kesmeyecek olmaları karar verme aşamamızda çok etkili olmuştur.

Satın alacağımız yazılımın firmamıza özel olacağı güvenini sadece CoreTEX’ten aldık. Proje süresi boyunca bizlere destek verecek olmaları da kriterlerimizi karşılıyordu.
CoreTEX’i seçmemizdeki en önemli etken bizlere verdiği güvendir.

CoreTEX ile detay bilgilerinizin tümüne ulaşabiliyor musunuz?
Bülent DEMİRDAĞ – Üretim Planlama Müdürü

Biz piyasaya göre butik, adetleri düşük,çeşit olarak fazla, ringer tarzda çalışan bir firmayız.
2017 de yaptığım iplik planlamasının rengi, kumaşı, ipliği neydi? Kaç adet üretmiştim? diye bakmak istediğimde gidip model dosyalarını arşivde aramıyoruz. İstediğim detay bilgisini CoreTEX üzerinden bulabiliyoruz. Yıllar öncesinde yapılan bir modelin tüm detaylarına ulaşabiliyoruz. CoreTEX ile mevcut durumda fotoğrafın bütününe bakabiliyoruz.

Stok anlamında, sipariş anlamında listeme anlamında, siparişin tedarikin terminleri ne durumda olduğunu görebiliyoruz.

CoreTEX kullanmaya başlamanızdan sonra öncesi ve sonrası süreçte işleyiş açısından ne gibi değişiklikler yaşadınız?
Bülent DEMİRDAĞ – Üretim Planlama Müdürü

CoreTEX öncesinde zaten bir sistem üzerinde manüel olarak verileri gidiyorduk. Süreç kısmında baktığımız noktada bilgi alma anlamında bir sıkıntımız yoktu. Bilgiye erişme ve bilgiyi yorumlamada ki harcadığımız mesai, harcanan süre en büyük sıkıntımızdı.
Kendimizce raporları Excel üzerinde takip ediyorduk. Fakat herkesin erişemediği bir sistem mevcuttu. Bilgileri paylaşmak için herkesi toplayıp; Dikim bitti mi? Dikimdeki arkadaşı çağırıp kumaş örülmüş mü? Kumaştaki arkadaşı çağırıp kumaş kesilmiş mi? Müşteri temsilcisinde bir problem var mı? tüm departmanlardaki durumu öğrenebilmek için toplantı düzenleyip tek, tek soru cevap şeklinde toplantılarımız geçtiği için önümüzdeki probleme odaklanıp çözüm üretme aşamasında büyük sıkıntılar yaşıyorduk. Bizim için büyük zaman kaybı oluyordu. CoreTEX ile tek bir fotoğraf üzerinden bakıp iplik nerede? burada, Geldi mi? gelmedi hemen arayalım. Diğer türlü zaman alan verimsiz hantal bir sistem vardı.Şimdi orderla ilgili bütün aşamaları görüp, fotoğrafın önünde direk iyileştirme aşamasına geçiyoruz. Öbür türlü daha fotoğrafı çekmeye çalışıyorduk.

Toplantı süreçlerimizi kısaltmıştır. Örneğin öncesinde insanları çağırıp planlamada ne eksiğimiz var konuşalım, eksiklerimiz neler görelim dediğimiz noktada bunu anlama, analiz etme ve çözüm üretme aşamaları olduğu için toplantı süreleri bir hayli uzuyordu. Artık verinin yorumlanması ve analiz edilmesi noktasında işlerimiz kolaylaştı.

Artık toplantı süreçlerimizde direk yorumlama yapıp çözüm odaklı düşünebiliyoruz. Genel eksikler önümüzde bu eksik var, bunu nasıl giderebiliriz? Direk çözüm üretme üzerine düşünüyoruz. siparişlerdeki eksiklerimiz neler ? Eksiklerimizi görelim dediğimiz noktada mevcut durumu görüp direk analiz boyutuna geçerek nokta atışı yapabiliyoruz.

CoreTEX stoklara ulaşmada, bilginin doğru kanallar ile paylaşılması, tek bir havuzda toplanması ve herkesin görebilmesini sağlamakla, beraberinde verimlilik artışını sağlamaktadır.
Sipariş ve stoklar üzerinde Üretim ve Yönetim Sisteminin etkin çalışması sağlandı. Ürün izlenebilirliğinde hem görsel  hem de detaylı alınabilen raporlar ile artış sağlandı. Doğru zamanda, doğru miktarda malzeme ihtiyaç tespiti ve temini yapabilmekteyiz. CoreTEX tüm süreçlere  hepimizin bütünleşen bir halde bakmamızı sağladı. Tüm departmanlar arasında koordinasyonu güçlendirdi.

Stokların hızlı bir şekilde paylaşılması Siparişe göre ve stoka göre Stokta ne kadar iplik var? Ne kadarını stoka tahsis geçebiliriz? Ne kadarını kullandık? Bu işlemleri manüel olarak yapıyorduk artık program üzerinde verilerin girişini yapıyoruz. Diğer kullanıcıların bu bilgilere ulaşması, verileri herkesin görmesi CoreTEX’in bize sağladığı en büyük avantajı olmuştur. Tüm süreçlerde fotoğrafı toplu bütün bir şekilde görebiliyoruz.

CoreTEX’ten nasıl faydalanıyorsunuz?
Şevket ALTUNTAŞ – Müşteri Temsilcisi

CoreTEX’i genel olarak Order girişleri üzerine kullanıp işlem yapıyoruz. Numune aşamasını daha kullanmaya başlamadık çünkü numune prosesi bize zor geliyor. CoreTEX’ten kaynaklı değil bu sorun bizdeki kalemler çok fazla. Bir sezonda yürüyen model sayısına baktığımız zaman bir hayli fazla. İmalattakini oraya girmek belli vakit alırken, koleksiyonda 3, 4 katı model var. Bunları CoreTEX üzerinden takip etmeye, hepsini girmeye çalışırsak süreç bizde hantallaşıyor.
İşlerimizi biraz yavaşlattı evet ama işi yavaşlatma mı? Arşivle mi? derseniz arşivlemeyi tercih ederiz. Çünkü 8 müşteri temsilcisi var.1 sene içerisinde 2 kişi gidip 3 kişi geliyor.

Çünkü sirkülasyon çok fazla bizim sektörde. Gidip gelen personellerin dosyalarına ulaşmak çok zor ama CoreTEX ile sezon, sezon 2 yıl gerisi dosyalara bile ulaşabiliyoruz. Dosyaların hepsi sistemde kayıtlı oluyor.

Yeni gelen elemanlar acemi oldukları için formülleme mantığına çok yabancı oluyorlar. Bizim eski mantığımızda her gelen müşteriye göre dosyaları Excel’de formülleyip düzenliyorduk. Her müşterinin Excel şablonu vardı. Artık her şeyi CoreTEX’e uyarlayınca yeni gelen birini yetiştirip işi anlatmak istediğimizde bir defa CoreTEX’i anlatınca sisteme sipariş girişini anlatmış oluyoruz.

Eleman yetiştirme sipariş konusunda işlerimizi kolaylaştırdı. İmalat sürecinde bize artısı giden müşteri temsilcisinden sonra dosya aramıyoruz.

Müşterinin istediği fiyat bilgilerine dönüşlerimizi hızlı yapabiliyoruz. Modelin adına, resimlerine, tüm detaylarına doğru veriler ile geri dönebiliyoruz. Arşivleme açısından faydası çok büyük.

Genel total almada siparişlerin durumlarını görmede ve raporlarını almak istediğimiz zaman bu verilere sonuçlara basit yolla ulaşıyoruz.

Genel değerlendirme yapabilir misiniz?
Bülent DEMİRDAĞ – Üretim Planlama Müdürü

Şuan ki mevcut durumda kullanıma engel yaşanan bir sıkıntı ile karşılaşmamaktayız.
Guru ile süren yaklaşık olarak 12 aylık bir süreç yaşadık. Şuan da geldiğimiz noktada sistemi daha da kolaylaştırıcı taleplerimiz bulunmaktadır. Amacımız süreçleri biraz daha iyileştirip, işlem zamanlarını biraz daha düşürmek.

CoreTEX kullanmaya başlamamızdan proje bitimine kadar geçen bu süreçte CoreTEX’te 8 versiyon yükselme oldu. Versiyonların yükselmesinde bizim oluşturduğumuz taleplerin ve  istediğimiz değişikliklerin de büyük etkisi olduğunu düşünüyoruz.  Bu sürecin, direk içinde yaşayan firma olarak şanslı olduğumuzu düşünüyorum.
Guru ailesine duyduğumuz güveni boşa çıkarmayıp, verilen sözlerin arkasında durdukları için, yaşanan problem ve yazılım maddelerinde bize yardımcı olan proje sorumlusu ve Guru ailesine teşekkür ederiz. Bu sıcak ailenin içinde olmaktan mutluluk duymaktayız.

İSTANBUL: Adnan Kahveci Bulvarı Kocasinan İş Merkezi A Blok No:202 Kat:7 Şirinevler / İstanbul

Tel: +90 212 652 93 93

info@guru.com.tr

EDİRNE: Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi 22030 Merkez / Edirne

Tel: +90 284 214 41 44